بزن بریم
منوی دسته بندی

کلین‌روم یا اتاق‌تمیز: فضا، مکان، اتاق، سالن، جعبه، سوله و یا هر جایی است که در آن پارامترهای دما، رطوبت، فشار، لرزه، شدت‌روشنایی، ذرات معلق گرد و غبار و ذرات رادیواکتیو و… کنترل می‌شود. ما اتاق‌تمیز ایجاد نمی‌کنیم و بعد برویم به دنبال اینکه چه کاری در آنجا انجام دهیم! ما بر اساس نیاز پروژه، تولید، ساخت، انجامِ خدمت و هر گونه پیشه‌ای که داریم؛ اتاق‌تمیز می‌سازیم.

كلين روم
كلين روم يا اتاق تميز عبارت است از مكاني بسيار تميز و مناسب كه از نظر قطر ذرات معلق گرد و غبار در حد ميكرون و زير ميكرون ‚ رطوبت ‚ سرما ‚ گرما و فشار تحت كنترل باشد.
با پيشرفتهايي كه روز به روز در ابعاد گوناگون علمي و صنعتي حاصل مي شود تجهيزات و دستگاه هاي بسيار حساس و دقيق ساخته مي شود كه بدون داشتن اتاق تميز يا كلين روم ساخت آنها ميسر نيست.
كلين روم ها مصارف گوناگوني دارند و عبارتند از: كلين روم هاي مكانيك دقيق ‚ ميكرو الكترونيك ‚ فضايي ‚ نظامي ‚ صنعتي ‚ تحقيقاتي ‚ پزشكي ‚ دارويي ‚ اپتيك ( نوري ) ‚ فراورده هاي شيميايي ‚ بيولوژي و فيلم و فويل.
در اين اتاق ها جهت تصفيه هوا از فيلترهاي هپا و اولپا كه توانايي جذب ذرات تا قطر 16/0 ميكرون را دارند استفاده مي شود. با توجه به اينكه هر انسان در هر بازدم بين 40000 تا 44000 ذره از خود ساطع مي كند كاركردن درون اين اتاق ها شرايط ويژه اي از نظر صحبت كردن ‚ راه رفتن ‚ نشستن و كار كردن دارد ‚ حتي بعضي وقتها نياز است كه از صحبت كردن جلوگيري شود و ارتباط فيمابين با زبان اشاره باشد.
پيشرفت بشر در شاخه هاي گوناگون علمي و صنعتي مديون اينگونه محيط هاي كنترل شده مي باشد كه توانسته موشكي را بر سطح ماه بنشاند و يا ويفر انواع آي – سي ها را بسازد. سيستم هدايت كننده موشك ماه نورد آپولو كه داراي ژيروسكپ ها و شتاب سنج‌هاي خاص بوده در كلين روم هاي آمريكا ساخته شده است. به ويژه در علم هوانوردي كه هدايت وسيله پرنده از اهميت بسزايي برخوردار است بايستي قطعاتشان در اين اتاق‌ها توليد، تعمير و يا مونتاژ شوند.
كشورهاي گوناگون با سرمايه گذاري در بخش‌هاي تحقيقاتي كلين روم و ايجاد محيط‌هاي مساعدجهت انجام كارهاي مختلف توانسته‌اند در اتومبيل سازي, هواپيما سازي, ساخت قطعات الكترونيكي و نيمه هاديها, ساخت روبوت‌ها, ساخت دوربين هاي ليزري و انجام امور پزشكي از قبيل: تحقيقات روي ويروس‌ها, ژن‌ها, گلبول‌ها و كروموزوم‌ها پيشرفت شايان توجهي داشته باشند. وجود كلين روم است كه بشر را توانا ساخته تا بتواند روي DNA و RNA , ساختار ژنتيكي نه تنها انسان, بلكه امور ژنتيكي حتي غلات كار كند.
كاركنان اتاق‌هاي تميز قبل از مبادرت به كار، بايد از آموزش‌هاي ويژه‌اي برخوردار باشند تا كيفيت كار را هر چه بيشتر بالا برند. از طرف ديگر جهت شناخت بيشتر كلين روم، بايد ذرات آلوده كننده را بهتر و بيشتر بشناسيم.
ما با دستيابي به دانش طراحي و ساخت كلين‌روم و تجربه‌هايي كه در اين زمينه داشته‌ايم آماده مشاوره، طراحي, نظارت و اجراي كلين‌روم در كلاس‌هاي10 ‚ 100 ‚ 1000 ‚ 10000 ‚ 100000 ‚ 500000 ‚ ميز‌هاي لمينار و تهيه لباس‌هاي مخصوص، تعمير و نگهداري و انجام تست‌هاي ويژه آنها در هر جاي ميهن عزيزمان هستيم.
لازم به يادآوريست:
1- اجراي اتاق هاي تميز توسط ما هيچگونه وابستگي به بيگانگان ايجاد نخواهد كرد.
2-كلين‌روم كلاس 10 يعني: فضايي كه روي درجه حرارت، رطوبت, فشار, نور, صدا, لرزه و ذرات كنترل داشته باشيم و ذرات
با قطر 5/0 ميكرون در يك فوت مكعب از حجم هواي اين فضا بايستي کم‌تر از10 ذره باشد و ذرات با قطر بزرگتر از 5/0
ميكرون وجود نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *